pl en sk

Ždiar - Strednica

Żdiar- Strednica to idealne miejsce na rodzinny wyjazd na narty lub snowboard. Miejscowośc Zdziar położona jest odległości 18 km od Tatrzańskiej Łomnicy i 40 km od Zakopanego. W pobliżu znajdują się ośrodki narciarskie: Bachledova Dolina, Strachan Ski Centrum oraz Monkova Dolina.

Noclegi w Poblizu Wyciągów Narciarskich

 

Ždiar – Strednica

Skicentrum Strednica w Ždiar to miejsce od lat niezmiennie cieszące się popularnością wśród turystów, głównie narciarzy, choć jest to ośrodek, który tętni życiem przez cały rok.

Leży w obszarze Magury Spiskiej, który od Tatr oddziela potok Średnica i pomiędzy Przełęczą Zdziarską, a zabudowanym rejonem Zdziaru. Bardzo blisko, bo około 10 km, od przejścia granicznego w Łysej Polanie i niecałe 40 km od Zakopanego. Z przejścia granicznego można tam łatwo dojechać  tzw. Drogą Wolności (Cesta Slobody) nr 66.

Warto przy tym wiedzieć, że w niedalekim sąsiedztwie Żdiar - Strednica znajdują się inne ośrodki narciarskie: Bachledova Dolina (ze swoją atrakcją - biegnącą w koronach drzew ścieżką widokową), Strachan Ski Centrum oraz Monkova Dolina, a niecałe 20 km na zachód stoki Tatrzańskiej Łomnicy.

Pokoje z Widokiem na Góry

Rezerwacja Noclegów Online lub Telefonicznie

 

Ośrodek Ždiar – Strednica jest idealnym miejscem dla początkujących narciarzy i wypadów rodzinnych. Opadające do doliny potoku Średnica zbocza nie są wymagające, stąd szczególnie polecane są początkującym adeptom białego szaleństwa. Łatwe i bezpieczne trasy w malowniczej i cichej okolicy i  wydajny system wyciągów, to niewątpliwie atuty tego ośrodka.

Stoki Żdiar – Strednica to nieco ponad 4 kilometry tras, z czego 2,8 km to trasy łatwe, a 1,3 km średnie. Łącznie jest ich siedem o długości od 600 do 80 metrów, przy różnicy wzniesień 90 m (od 976 do 1057 m). Wymagający, nie znajdą tam niestety dla siebie nartostrad o znacznym stopniu trudności. Wszystkie stoki obsługuje 9 wyciągów orczykowych o długościach od 467 do 80 metrów i przepustowości 6 100 osób na godzinę. Trasy są stale utrzymywane, ubijane ratrakiem i sztucznie naśnieżane. Dodatkowo, w pobliżu ośrodka wyznaczono i przygotowano dwie pętle dla narciarzy biegowych o długości 2 i 3 km.

Na miejscu działa szkoła narciarska „Slodičák”, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego „SKI-RENT Ždiar”, sklep z pamiątkami, dwa punkty gastronomiczne, toalety i darmowe parkingi. W sezonie zimowym, dla zainteresowanych, organizowane są przejazdy saniami, a w lecie bryczką.

Poza sezonem zimowym miejscowość jest chętnie odwiedzana ze względu na niepowtarzalne widoki Tatr Bielskich i tereny pieszych wędrówek w Tatry lub na Magurę Spiską. W miesiącach letnich w restauracji Bistro otwierany jest taras widokowy, z którego rozpościera się widok na panoramę gór.

Dla piechurów przygotowano szlaki turystyczne:

Szlak niebieski: Średnica – Rozdroże Przy Tablicy – Prehrštie – Magurka – Slodičovský vrch – Mała Polana – Bukovina – Smreczyny – Przełęcz Magurska.

Szlak zielony zielony: Średnica – Rozdroże Przy Tablicy (łącznik do szlaku niebieskiego)

Szlak zielony – zielony: Średnica – Ptasiowska Rówienka – Zdziar.

Spora i zróżnicowana na każdą kieszeń baza noclegowa wokół miejscowości, zaprasza przez cały rok. Zarówno na pobyty dłuższe, ale także wypady weekendowe lub romantyczne święta.