pl en sk

Ždiar - Bachledowa Dolina


Ždiar - Bachledowa Dolina

Bachledowa Dolina lub Dolina Bachledzka, rozciąga się w okolicach miejscowości Zdziar, na północnych stokach Magury Spiskiej na Słowacji, opadając do Doliny Zdziarskiej, naprzeciwko Tatr Bielskich. Dolina słynie z ośrodka  sportowego Bachledka Ski & Sun, leżącego w objęciach Magury Spiskiej, który oprócz warunków narciarskich, przy okazji, oferuje niezwykłe widoki na Tatry Bielskie.

A wszystko to zaledwie 10-15 minut jazdy od polsko–słowackiej granicy. Ośrodek Bachledka jest wyjątkowy, gdyż proponuje możliwość korzystania z jazdy w trzech dolinach (Bachledowa Dolina, Jeziersko i Mala Frankowa), a każda z nich zorientowana w innym kierunku. Warto przy tym wiedzieć, że stacja w Bachledowej Dolinie należy do programu wspólnego karnetu „TATRYSKI”, dzięki czemu można korzystać zarówno z uroków tego ośrodka jak i 12 ośrodków narciarskich po stronie polskiej.

Pokoje 4 osobowe z Zdiar Słowacja

 

Sam ośrodek narciarski Ski Bachledova – Jezersko – Frankova to spory obszar położony na wysokości od 820 do 1160 m n.p.m. Posiada 9 tras narciarskich o łącznej długości ok. 9 km. Z czego trasy łatwe (niebieskie: Bachledka I, Bachledka II, Hreben) liczą ok. 3 km; średnie (czerwone: Majstrak, Furmanec I, Furmanec II) 3,6 km; trudne (czarne: Slalomak, Efka I – Free Ride, Efka II – Free Ride) 2,3 km. Osiem wyciągów, w tym: gondolka, kanapa, orczyki i wyciągi dla dzieci zapewniają sporą  przepustowość.

Na terenie ośrodka znajduje się stok dla dzieci wraz ze szkółką narciarską i specjalnymi wyciągami dla maluchów. Przy szkółce działa tzw. „snow camp” – całodniowa opieka dla dzieci. Do dyspozycji gości jest: wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis, obiekty gastronomiczne oferujące ciepłe posiłki i napoje. Na terenie ośrodka wyznaczone są także trasy biegowe dla narciarzy, o łącznej długości 20 km. Sezon narciarski na „Bachledce” trwa od listopada do kwietnia, a wyciągi czynne są od 9:00 do 16:00.

Ale Dolina Bachledzka to nie tylko ośrodek zimowy. To także ośrodek turystyczny, który tętni życiem także i poza sezonem narciarskim, mający w ofercie wiele atrakcji. Z miejscowości Zdziar, bezpośrednio na grzbiet Magury Spiskiej można wyjechać wyciągiem krzesełkowym. A tam, na sporym i porosłym trawą grzbiecie, oprócz punktów gastronomicznych, czeka na turystów najdłuższy w Tatrach: tor bobslejowy, plac zabaw dla dzieci, boisko sportowe i nie lada gratka, otwarta w roku 2017, ścieżka – właściwie to estakada w koronach drzew, umieszczona 24 metry nad ziemią, wraz z jej integralną częścią - wieżą widokową. Inną nowością jest obiekt na grzbiecie Magury.

Został tak wkomponowany, że jego bryła nie rzuca się w oczy z zewnątrz, a w pełni współgra z otoczeniem. Umieszczono w nim obszerną restaurację wraz z panoramicznym tarasem na 190 osób, sklepy z pamiątkami i regionalnymi specjałami, kącik dziecięcy, pokoje dla matki z dzieckiem i sale edukacyjne.

 

Tanie Noclegi w Pobliżu Bachledowej Doliny

Rezerwacja Noclegów w Zdiar Online lub Telefonicznie

 

Samo miejsce szczytowe Magury jest punktem krzyżowania kilku szlaków turystyki pieszej (zielonego, niebieskiego, żółtego), rowerowej (żółty rowerowy) i ścieżki edukacyjnej. Dlatego w sezonie letnim obszar ten „obejmują w posiadanie” turyści piesi, rowerzyści i rodziny z dziećmi. Cały ośrodek został dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, bez barier architektonicznych i ze wszelkimi udogodnieniami.

Okolica jest wyjątkowa. Malownicza i widokowa, a  dzięki wspomnianym atrakcjom Bachledka Ski już przestała być tylko stacją narciarską, a stała się całorocznym, prężnym turystycznie ośrodkiem górskim z bogatą ofertą wypoczynkowo-urlopową i doskonałym miejscem weekendowym lub bazą wypadowo-wycieczkową.