pl en sk

Wodospad olbrzymi - Gorny Smokowiec


Wodospad Olbrzymi - Górny Smokowiec. Przebywając w okolicy warto wybrać się do Doliny Zimnej Wody. Tam, w lesie, nieopodal Staroleśnej Polany natkniemy się na malowniczy wodospad, który tworzy potok Mała Zimna Woda, opadając wąską szczeliną przez dolny próg doliny. Jest to - mierzący sobie 20 metrów wysokości - Wodospad Olbrzymi, zwany dawniej Obrowskim (Obrovský vodopád) lub Wielkim.

Położony jest on tuż przy szlaku czerwonym, tzw. Magistrali Tatrzańskiej w kierunku do Łomnickiego Stawu. Niżej, w lesie znajduje się mniejszy – Wodospad Troisty. Co ciekawe, ani jeden, ani drugi nie są zaliczane do wodospadowych „klasyków” Zimnej Wody.

 

Tanie Noclegi Niedaleko Smokowca

 

Do tych kwalifikują się: Wodospad Długi (Dlhý vodopád), Wodospad Wielki (Veľký vodopád), Wodospad Skryty (Skrytý vodopád) i Wodospad Mały (Malý vodopád) i są one położone poniżej od wspomnianych. Dawniej, wszystkie je określano: Wodospadami Kolbachu lub „Kolbachami”, od spolszczonej niemieckiej nazwy „Kaltbach”, oznaczającej „zimny potok”. Wodospady te rozciągają się na odcinku ok. 1,5 km, i położone są na wysokości 1153 - 1276 m n.p.m.

 

Komfortowe Pokoje dla Rodziców z Dziećmi Zdiar

Zdiar Noclegi Niskie Ceny Słowacja

 

W niedalekim sąsiedztwie Wodospadów Zimnej Wody znajduje się miejsce, na którym krzyżują się szlaki turystyczne.

Szlak niebieski – prowadzący z Tatrzańskiej Łomnicy nad Wielki Wodospad, dalej w górę Zimnej Wody do Rainerowej Chatki i do Doliny Staroleśnej.

Szlak zielony –  ze Starego Smokowca przez Smokowieckie Siodełko (Hrebienok) do Długiego Wodospadu i dalej wzdłuż potoku do Małego Wodospadu i Schroniska Rainera.

Szlak żółty – z Tatrzańskiej Leśnej, wzdłuż potoku, aż do Wielkiego Wodospadu.