pl en sk

Ścieżka w koronach drzew - Ždiar - Bachledova Dolina

Ścieżka w koronach drzew to najlepszy widok na Bielskie Tatry oraz obcowanie z majestatycznym drzewostanem Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

Bachledova Dolina – Spacer w Koronach Drzew

 

Bachledowa Dolina od dobrych kilku lat znana jest miłośnikom białego szaleństwa, a w sezonie letnim szczególnie upodobali ją sobie miłośnicy rowerów górskich i  pieszych wycieczek.

Ten popularny w Słowacji region narciarski leży między Magurą Spiską, a Bielskimi Tatrami, około 40 km od Zakopanego, 15 kilometrów od Łysej Polany i ok. 1,5 km od miejscowości Zdziar. Ośrodek: Ski Jeziersko-Bachledowa dysponuje 11 kilometrami tras narciarskich o zróżnicowanej trudności, położonymi na wysokości od 820 do 1151 m n.p.m. Zachodnie zbocze góry dysponuje trasą niebieską, reszta tras zjazdowych biegnie po stokach południowo-wschodnich.

Od niedawna, odwiedzający region słowackiego Zdziaru, mają do dyspozycji nową atrakcję - otwartą z końcem września 2017 roku niezwykłą, biegnącą w koronach drzew, ścieżkę widokową. Wprawdzie na grzbiecie góry istniała mała drewniana wieża widokowa, pozwalająca podziwiać panoramę Tatr, ale jej możliwości przepustowe, popularność jaką się cieszyła i warunki widokowe zadecydowały, że w regionie powstało swoiste połączenie rozrywki, edukacji i bezpośredniego dostępu do pięknej tatrzańskiej przyrody.

Ścieżka w koronach drzew jest obiektem wyjątkowym. Postawiona na grzbiecie Magury Spiskiej, niedaleko granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, ulokowana w obszarze zróżnicowanego gatunkowo lasu, jak rzadko który obiekt pozwala na podziwianie panoramy Tatr w całej jej okazałości (m. in. z widokiem na szczyty: Łomnica, Hawrań), z różnych perspektyw.

Powietrzna promenada w Bachledovej Dolinie stanowi swego rodzaju powiązanie wieży i tarasu widokowego oraz trasy edukacyjnej. Łączna jej długość między szczytami drzew to ponad 1200 m. Drewniany  pomost biegnie na wysokości do 24 metrów nad ziemią, a jego kulminacyjnym punktem jest wspomniana 32 metrowa wieża widokowa, na szczyt której prowadzi spiralny chodnik. A na szczycie… kolejna atrakcja, metalowa rura - sucha zjeżdżalnia o długości 67 metrów, która odważnym skraca drogę powrotną na dół. Ale zanim z niej skorzystacie warto wejść jeszcze na środek tej budowli – gdyż jej podłoże wykonane jest z grubej sieci, umożliwiającej spojrzenie na wszystkie poziomy konstrukcji. Doznania gwarantowane, choć nie poleca się tej atrakcji osobom z lękiem wysokości. Dodatkowo, na pomoście znajdują się dwa tzw. przystanki „adrenalinowe”. Chętni, mogą na nich próbować utrzymać równowagę w przestrzeni, nad przepaścią.

Ścieżka w koronach drzew obfituje w tablice informacyjne podzielone na tematyczne etapy, przybliżające zainteresowanym miejscową przyrodę.

Co ważne, leśna estakada, przystosowana jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Grupy zorganizowane mogą  skorzystać z usług przewodnika – pracownika Pienińskiego Parku Narodowego. Jej popularność sprawia, że w weekendy jest tam tłoczno. Dlatego poleca się jej odwiedzanie w dni powszednie lub w weekendy ale w godzinach dopołudniowych.

W sezonie turystycznym, z miejscowości Zdziar na grzbiet Magury Spiskiej, gdzie krzyżują się szlaki turystyczne, kursuje wyciąg krzesełkowy. Co by nie mówić, z racji tego, że jest to miejsce oblegane, nie jest tanie, ale z pewnością warte wydanych pieniędzy. Dorosłym, nawet z jedną pociechą, poleca się zakup biletu rodzinnego (obejmującego dwóch dorosłych i dwójkę dzieci) gdyż jest to korzystniejszym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić kilka euro, choćby na opłatę parkingową lub zakup łakoci dla najmłodszych.

 

Noclegi Bachledowa Dolina lub blisko Bachledowej Doliny

Noclegi w Słowackich Tatrach

 

W niedalekiej odległości od tej górskiej atrakcji powstała bardzo dobra infrastruktura turystyczna. Wokół tego miejsca działają zarówno pensjonaty jak i hotele ze spa. A jeśli poszukujecie dogodnego noclegu w bliskim sąsiedztwie tej tatrzańskiej perełki polecamy noclegi w pensjonacie KAMEA położonym niecałe 4 km od niej.

 

Noclegi dla Rodzin z Dziećmi Zdiar