pl en sk

Miasto Kiezmark

Odwiedź ciekawe i malownicze miasto.

Kieżmark to niewielkie miasto liczące sobie ok. 17 tys. mieszkańców, położone w północnej Słowacji, w kraju preszowskim. Jego atutem jest malownicze otoczenie, gdyż miasto leży na wysokości ponad 600 m. n. p. m. u stóp Wysokich Tatr. Bardzo łatwo do niego dojechać. Od przejścia granicznego w Łysej Polanie prowadzi bezpośrednio droga krajowa nr 67. Nazwa miasta ma niemiecką konotację i oznacza nic innego jak... targ serowy. Inne tłumaczenia nazwy Kieżmark wskazują na zestawienie „Kaiser markt” czyli „cesarski targ”.

 

Zdiar Tanie Noclegi z Widokiem na Góry

Zdiar Rezerwacja Noclegów Online lub Telefonicznie

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości jako „Wsi Świętej Elżbiety” pochodzi jeszcze z roku 1251. Wraz z uzyskaniem praw miejskich w roku 1269 ośrodek zyskał swoją obecną nazwę. W XV w. Kieżmark (Kieżmarok) zyskało przywileje, w postaci prawa do dwóch targów w roku, prawa miecza, herbu itd. Korzystało również na dogodnym położeniu, gdyż przez nie wiodły ważne szlaki handlowe ze wschodu na północ Europy. Ten przepływ ludzi i towarów sprawił, że od XV do XIX w. w mieście działało ponad 40 cechów, co sprawiło, że Kieżmark przez wieki uchodził za jedno z czołowych (czterech) najważniejszych miast Słowacji.

Mimo licznych klęsk, pożarów i wojen (od XV w. przez Kieżmark przetoczyło się aż trzynaście różnych frontów), miastu udało się zachować swoją strukturę urbanistyczną, charakterystyczną architekturę i charakter.

Obecnie jest ono siedzibą powiatu i jednym ze spiskich centrów kulturalnego życia i ruchu turystycznego okręgu podtatrzańskiego, z bogatymi tradycjami szkolnictwa (studiowało tu lub działało wielu znanych w Europie pisarzy, artystów i naukowców słowackich, by wymienić: botanika Christiana Augustina Ab Hortisa, Daniela Fischera, Vojtecha Alexandra, Davida Frolicha, Juraja Buchholtza, Tomasa Maukscha czy Alfreda Grósza), kultury i folkloru.

Noclegi z Ładnym Widokiem Zdiar

 

Z okresu dawnej świetności pozostały liczne zabytki. Oprócz opisanego w oddzielnej zakładce zamku, który jest jednym z najstarszych tego obiektów na Spiszu i jedynym niemal w całości zachowanym, warto zobaczyć:

- Stary Targ (Starý trh) - ulica która uchodzi za najpiękniejszą i najbardziej stylową w mieście. Na   niej odkryto pozostałości średniowiecznych domów, mieszkań dawnych spiskich rzemieślników. Ich domy znacznie odbiegały swym wyglądem od bogatych mieszczańskich kamienic, które znajdują się w okolicach ratusza.

- Bazylika Podwyższenia Krzyża Świętego pochodząca z okresu 1444-1489, ufundowana przez rodzinę Zapolyów. Trzynawowa budowla z gotyckim sklepieniem. Najstarsza z miejskich świątyń stojąca na miejscu romańskiego kościoła z XIII wieku

- Drewniany, światowej sławy ( w 2008 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), artykularny kościół ewangelicki z XVII w. Jest to zarazem jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Nazwa kościoła wywodzi się od artykułów sejmowych (sejmu w Sopronie) z 1681 roku, na mocy których wzniesiono świątynię. Wspomniane artykuły  zezwalały na budowę ewangelickich świątyń pod pewnymi warunkami: miały one powstawać poza granicami miasta, można je było wznosić jedynie przy użyciu drewna i gliny i bez dzwonnic i wież. Restrykcje te wynikały z braku zaufania do protestantów, gdyż w razie ponownej wojny religijnej murowany kościół mógł stanowić dobrą osłonę dla wrogich dział, a wieże wygodny punkt orientacyjny. Wzniesiono go na planie krzyża greckiego, w całości z drewna (wyjątek murowana zakrystia), bez użycia gwoździ. Wrażenie robi wnętrze kościoła. Jego liczne barwne malowidła przedstawiające sceny biblijne i postaci Nowego oraz Starego Testamentu. Budowla w swoim charakterze przypomina jedną z naszych pereł – Kościół Pokoju w Świdnicy. Kościół artykularny jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta! Należy jednak pamiętać, że jest on zamknięty przez dwie godziny w ciągu dnia i w tym czasie nie ma możliwości wejścia do świątyni.

- Starówka z gotyckim ratuszem. Ratusz po licznych przebudowach przybrał charakter neoklasyczny.

- Reduta, stojąca w miejscu dawnej wieży strażniczej.

- Barokowy dom baronowej  von Szirmay

- Barokowa świątynia Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny tzw. „Paulínsky kostol”.

- Muzeum kultury

Poza ścisłym centrum warto w Kieżmarku zobaczyć:

- Budynek Liceum Ewangelicznego z XVIII wieku, którego mury opuściło wiele sław wśród nich m. in. Imre Thököly. Mieszcząca się w nim placówka szczyci się sporą biblioteką, posiadającą liczne starodruki i zbiory specjalne, które udostępnione są zwiedzającym (nieczynna jest w weekendy).

- Secesyjny budynek stacji kolejowej.

- Niedawno odrestaurowany cmentarz żydowski.

Wykorzystując ludowe tradycje rzemieślnicze podjęto ważną inicjatywę - Targi Europejskiego Rzemiosła Ludowego (EĹRO), które od 1991 roku są organizowane w drugi tydzień lipca.