pl en sk

Kolejka kabinowa na Lomnice


Pokoje Niedaleko Tatrzańskiej Łomnicy

Tanie Noclegi Zdiar

 

Kolejka linowa na Łomnicę. Chociaż Łomnica (2634 m n.p.m.) jest drugim (po Gerlachu 2655 m n.p.m.) najwyższym szczytem w Tatrach, to ze względu na atrakcje turystyczne, wśród szczytów, jest niekwestionowanym numerem jeden. Majestatycznie wznosi się nad trzema dolinami: Doliną Małej Zimnej Wody, Doliną Łomnicką i Doliną Dziką, mając wokół galerię najwyższych tatrzańskich szczytów i zapewniając odwiedzającym niepowtarzalne, niezapomniane widoki.

A któż na Łomnicy nie stawał? Od czasu pierwszego wejścia, które miało miejsce w drugiej połowie XVIII w., szczyt ten był jednym z najczęściej i najchętniej „zdobywanych”. Odwiedzili go m. in.: Tytus Chałubiński, Mieczysław Karłowicz, Stanisław Staszic, a nawet Jurij Gagarin. Obecnie, samodzielne wyjścia na tą górę są zabronione. I chociaż na szczyt Łomnicy nie wiedzie żaden szlak turystyczny, pieszo - trasą od strony Łomnickiej Przełęczy - można się tam wybrać ale wyłącznie z certyfikowanym przewodnikiem.

Na szczycie, na zdobywców, czeka platforma widokowa z rozległą panoramą Tatr. Znajduje się tam kawiarnia “Dedo” (Dziadek), biorąca nazwę od pierwotnego miana Łomnicy. Dopiero później nazwę zapożyczono od Łomnickiego Potoku i tak „Dziadek” stał się dzisiejszą „Łomnicą”. Pod szczytem wybudowano dla turystów specjalne galeryjki, z których można podziwiać tatrzańskie widoki. Spacer w sposób szczególny urozmaica – zawieszony nad przepaścią – pomost. Dla posiadających zasobne portfele istnieje możliwość spędzenia nocy w najwyższym (na wysokości 2634 m.n.p.m.), w tej części Europy, apartamencie. Na szczycie, obok wymienionych atrakcji turystycznych, znajduje się także obserwatorium astronomiczne i stacja przekaźnikowa.

Noclegi w Zdiar z Parkingiem

 

Południowe stoki Łomnicy to szczególna gratka dla narciarzy. Liczne i dobrze przygotowane trasy (m. in. szeroka na 60 m trasa carvingowa o długości ponad 6 km) o łącznej długości kilkudziesięciu km i przewyższeniu 1300 m. działają niczym magnes na amatorów białego szaleństwa. Infrastruktura narciarska jest wciąż udoskonalana i rozbudowywana. Potwierdzeniem tego jest niedawne otwarcie jednej z najdłuższych czarnych tras narciarskich.

Wreszcie, nie lada frajdą, jest możliwość wyjazdu na sam szczyt kolejką linową. I choć kolejka istnieje od 1937 roku, wówczas ruszył pierwszy jej wagonik, pierwotnie nie docierała na sam szczyt, a jedynie nad Łomnicki Staw. Od tego czasu została rozbudowana i przeszła kilka modernizacji.

Obecnie z dolnej stacji w miejscowości Tatrzańska Łomnica, na szczyt prowadzą jej trzy odcinki.

Odcinek pierwszy: Tatrzańska Łomnica – Start

Odcinek o długości 1706 m, obsługuje 4 osobowa gondolka wywożąca turystów do stacji pośredniej „Start”. Przy dolnej stacji kolejki do dyspozycji przyjezdnych jest spory parking, przechowalnia bagażu, kantor wymiany walut, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i ski serwis, kawiarenki internetowe, strefa gastronomiczna i sklepy z pamiątkami


Odcinek drugi:Start - Łomnicki Staw

Kolejny etap do pokonania to 1912 m. Odcinek ten na 19 podporach pokonują 15-osobowe wagoniki. Pośrednia stacja - Łomnicki Staw (Skalnaté Pleso) - wzięła swoją nazwę od znajdującego się w jej sąsiedztwie jeziora polodowcowego (o pow. 1,2 ha), leżącego na wysokości 1751 m. n. p. m. Wbrew pozorom okolice stacji są zagospodarowane. Znajduje się przy niej: plac zabaw dla najmłodszych „Kraina Świstaków”, restauracja „Panorama Restaurant”, bufet, schronisko i najwyżej położony na Słowacji hotel górski „Encián”. Pragnący odpoczynku znajdą tam również taras widokowy i miejsca do leżakowania.

Odcinek trzeci: Łomnicki Staw – Łomnica

Ostatnia część trasy liczy sobie 1867 m. i 855 m. przewyższenia!  Ten najbardziej ekscytujący etap obsługują 14 osobowe gondolki, które kursują po niepodpartej linie! Jedynym wyjątkiem jest jeden słup podporowy, tuż przy górnej stacji. Wrażenia niezapomniane. Podobnie jak i widoki... Wyprawa kolejką na szczyt szczególnie polecana jest rodzinom z dziećmi.
Niestety, przejazd kolejką linową na Łomnicę cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że kupno biletu na dany dzień należy zaplanować znacznie wcześniej, ze sporym wyprzedzeniem. Jeśli nie uda się zdobyć biletów na sam szczyt warto chociaż skorzystać z przejazdu nad wspomniany Łomnicki Staw. Trzeba również pamiętać, że wybierając się w góry wskazanym jest pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia!

Skoro jesteśmy przy kolejce na Łomnicę, na koniec wypada powiedzieć kilka słów o samej miejscowości, od której wyprawa na szczyt się zaczyna.
 
Tatrzańska Łomnica jest niewielką ale malowniczą miejscowością leżącą na wysokości 830–900 m n.p.m. I chociaż swą popularność zawdzięcza głównie kolejce linowej, zasługuje choćby na krótki spacer po niej samej. Oprócz widoków na Tatry, miejscowość posiada ciekawe muzeum TANAP (Múzeum Tatranského Národného Parku, Tatranská Lomnica), Ogród Botaniczny TANAP (z okazami tatrzańskiej flory), urokliwy park, stary kościół ewangelicki z 1902 r., zabytkowe budynki dawnych kultowych hoteli: Granhotel Praha i hotel Łomnica, a także liczne stoiska z pamiątkami i regionalnymi specjałami.