pl en sk

Jaskinia Belianska w Tatrzanskiej Kotlinie

Słowacki narodowy pomnik przyrody znajdujący się w Tatrach Bielskich.

Jaskinia Belianska w Tatrzanskiej Kotlinie - Jedną z atrakcji regionu jest Jaskinia Belianska. Przy okazji warto wiedzieć, że to także jedyna udostępniona do zwiedzania jaskinia w Tatrach Wysokich i jedna z najczęściej odwiedzanych  jaskiń na terenie Słowacji. Znana była od dawna, a odkryli ją jeszcze w XVIII w. poszukiwacze złota. Zapomniana następnie na lata ponownie została „odkryta” w roku 1826 r. Po raz pierwszy udostępniono ją dla zwiedzających w 1882 r. na odcinku prowadzącym do obecnej „Sali Palmowej”. W tym samym roku wybito nowe  - obecnie używane, wejście. Dwa lata później trasę zwiedzania przedłużono aż do „Komory Rusin”, a w 1885 r po przebiciu tunelu łączącego z bocznym chodnikiem udało się przeprowadzić trasę o kształcie pętli. Od 1896 r. zwiedzający mogą podziwiać jaskinię przy świetle elektrycznym.

 

Tanie Noclegi Niedaleko Jaskini Beliańskiej

Komfortowe Pokoje w Zdiar Słowacja

 

Chociaż Jaskinia Bielańska ma 3 829 m długości, przy różnicy wysokości dochodzącej do 168 m., turystom udostępniono trasę liczącą 1370 m z przewyższeniem 125 m. Czas przejścia, z pokonaniem 860 schodów, to około 70 minut. Temperatura wewnątrz jaskini oscyluje między  5 a 6,3 °C przy wilgotności od 90 do 97 %.

Główne sektory jaskini powstały najprawdopodobniej przed czwartorzędowym zlodowaceniem Tatr, wskutek przenikania wód powierzchniowych do wewnątrz i mieszania się z wodami głębinowymi. Po tym procesie pozostały liczne – niesamowite w swojej formie – komory, m. in.: Komora Wysoka - (Vysoký dóm), Komora Słowackiego Powstania Narodowego (Dóm SNP), Komora Wodospadowa (Vodopádový dóm), Biała Sala (Biela sieň), Sala Muzyczna (Hudobná sieň).Ta ostatnia zwłaszcza zyskała swoją nazwę dzięki dźwiękom, jakie wydają kropelki spadającej wody na powierzchnię znajdującego się w niej jeziorka. Doskonała akustyka sali jest wykorzystywana do organizowanych w niej koncertów muzyki poważnej.

Fauna jaskiniowa

W trakcie przejścia warto zwrócić uwagę na szereg form jaskiniowych jak: naciekowe wodospady, pagodowe stalagmity, jeziorka, wodospady sintrowe. Jaskinia Bielańska ma także swoich stałych mieszkańców. Zamieszkuje ją przynajmniej 7 gatunków nietoperzy - najwięcej jest nocków dużych (Myotis myotis). Oprócz nich występują także: nocek wąsatek (Myotis mystacinus), nocek Brandta (Myotis brandtii) i nocek orzęsiony (Myotis emarginatus). W jaskiniowych jeziorkach środowisko dla siebie znalazł skorupiak Bathynella natans.

Szlaki turystyczne i dostęp do jaskini:
Do jaskini prowadzi szlak żółty z Kotliny Tatrzańskiej. Bierze swój początek tuż obok parku linowego „Spider Park”. Przejście odcinka o długości ok. 1000 m z pokonaniem różnicy poziomów do 122 m. zajmuje ok 20 minut. Zainteresowani znajdą na trasie tablice edukacyjne.


Bilet wstępu do Jaskini Bielańskiej kosztuje: dla dorosłych - 9,00 €;  dzieci w wieku 6 -15 r. ż i osoby niepełnosprawne – 4,5 €; studenci i osoby powyżej 60 lat – 8 €; fotografowanie lub nagrywanie (bez używania statywu) – 10 €.

UWAGA!!!
Płatność za pomocą karty nie jest możliwa.